نام
ایمیل
 • بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد . امام حسین علیه السلام
 • چنان باش که به هر کس بتوانی بگویی مثل من باش
 • سعادت دیگران بخش مهمی از خوشتبختی ماست.
 • گشاده دست باش ،جاری باش ،كمك كن (مثل رود)
 • در برابر انتقادات اگر نادرست بود بی اعتنا باش/اگر غیر منصفانه بود عصبانی نشوید/اگر از روی نادانی بود لبخند بزنید /اگر عادلانه بود از آن درس بگیرید
 • نزدیکترین حالات بنده به پروردگارت حالت سجده است . امام صادق علیه السلام
 • اگرمی خواهی دیگران خوب باشند خودت خوب باش (مثل آینه ) مولانا
 • باران رحمت خدا همیشه می بارد تقصیر ماست که کاسه هایمان را بر عکس گرفته ایم !
 • آدم موثر و اثربخش کسی است که آینده اش رو می سازد نه این که آن را پیش بینی کند.
 • پيروزي آن نيست كه هرگز زمين نخوري، آنستكه بعداز هر زمين خوردني برخيزي.
 • از زندگی خود لذت ببر بدون آن که آن را با زندگی دیگران مقایسه کنی
 • فراموش نکن قطاري که از ريل خارج شده ممکن است آزاد باشد ولي راه به جائي نخواهد بر د ...
 • برگ در انتهاي زوال مي افتد و سيب در ابتداي كمال پس بيانديش چگونه خواهي افتاد همانند برگي زرد يا سيبي سرخ.
 • کافیست به آنچه در آرزویش هستید اعتقاد داشته باشید و خود را سزاوار آن بدانید.
 • صبوری گذشتن از حق خود نیست بلکه تلاشی برای دوباره رسیدن است
 • قابلیت انعطاف داشته باشید، تنها همین یک خصوصیت که بتوانید شیوه کار خود را تغییر دهید موفقیت شما را تضمین میکند.
 • دو چیز را همیشه فراموش کن: اول به کسی خوبی کردی، دوم کسی به تو بدی کرده.
 • اگركسی اشتباه كردآن رابه پوشان (مثل شب)
 • هرگز مگذار که خنده تو باعث گریه دیگری شود.

NO PICTURE

درختان مقدس


گروه: اخبارگوناگون
تاریخ درج: 1392/4/23
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 1466

شاید برای بسیاری از ما اتفاق افتاده باشد که در حیاط امام زاده‌ای،‌ مزاری یا بقعه‌ای از بزرگان درختی را دیده باشیم که به شاخه‌هایش نخ و پارچه و قندیل و قفل بسته شده و در پایش شمع روشن کرده باشند.

یا در مناسبت‌های مختلف افراد زیادی برای طلب شفا یا گرفتن حاجت در پای آن قربانی کرده باشند. درختانی که اگرچه در پاره‌ای اوقات هاله‌ای از خرافه،آنها را در بر گرفته است اما از جنبه‌های مختلف بسیار با اهمیت هستند.
 بارها به کارکردهای زیست محیطی درخت و نقش آن در تولید اکسیژن،‌ایجاد اعتدال در آب و هوا و چرخه طبیعی حیات و فواید آن در استفاده از میوه، برگ و صمغ بارها اشاره شده است و کم تر پیش آمده که به نقش درخت در باورهای عامه، ادیان،‌اساطیر و تاریخ پرداخته شود.
درخت مظهر قدرت وجود خداوند است و از این رو در آیین‌های کهن مورد پرستش قرار گرفته که یک بعد روحی است. همچنین دیر زیست بودن گونه‌های درختی و عظمت و شکوه آنها نیز معمولا در این تقدس بی نقش نبوده است.
علاوه بر آنکه زندگی شگفت درختان عظیم، حیات دوباره،‌همجواری با اماکن مذهبی و ابنیه دینی را می‌توان از جمله عوامل ایجاد جایگاه احترام و تقدس برای درختان برمی‌شمرد، ایستادگی و دوام، زیبایی و راز آلودگی، رمز گونگی و غار بودن، انتقال حکایات، افسانه‌ها و اسطوره سازی پیرامون آن، قدمگاه ائمه یا بزرگان دینی بودن، تک درختی و نایابی گونه در منطقه، القاء وجود کرامت و البته راه یابی برخی دیدگاه‌های التقاطی و خرافی از دیگر عوامل مهم در تقدیس درختان است.
اگرچه درخت در مقام توتم در زمان‌هایی ستایش شده است اما در بررسی خرده فرهنگ‌های ایرانی در اقصی نقاط کشور در خصوص باورها و آیین‌هایشان نشان می‌دهد به رغم برخی تفاوت‌ها و اندکی افراط و تفریط در هیچ کجا درخت در حکم توتم یا رب النوع به اعتبار خود مورد ستایش نیست
درخت در قرآن کریم
نکته دیگری که حائز اهمیت است جایگاه درخت در قرآن کریم است که بیش از هر چیز می‌تواند نمایانگر اهمیت این موضوع در فرهنگ ایرانی – اسلامی مردم کشورمان باشد.
کلمه شجر 27 مرتبه در آیات قرآن کریم به کار رفته و علاوه بر آن کلمات و عبارات دیگری نیز در مورد درخت استفاده شده که هر یک بیان کننده یکی از صفات و ویژگی‌های آن می‌باشد زیرا درخت برای نیل به کمال رشد، امکان مکانی و زمانی داشته است زیرا شاخه‌هایش به بیرون و بالا متوجه است کمال آن بسته نیست بلکه باز است. در قرآن کریم وجود درختان به عنوان نشانه الهی مطرح می‌شود.
شجره طیبه و شجره خبیثه، شجره ملعونه و درختان مادی از انواع درختانی هستند که در قران کریم از آنها نام برده شده است.
انواع درختان مقدس
درختان مقدس را می‌توان به دو صورت تقسیم بندی کرد. دسته اول شامل درختان قدمگاه، زیارتگاه، تاوی، شفابخش و بیشه‌های مقدس مانند بیشه مقدس «دوازده امام» در منطقه گهواره شهرستان دالاهو می‌شود و دسته دوم درختان مقدس را به سه قسم دارمزار، دارمدار و پیردار تقسیم می‌کند که دارمزار شامل درختان در کنار امام زاده‌ها و اماکن مقدس می‌شود که بیشتر این درختان از نوع چنار، سرو، راغداغان و بلوط است.
درختان دارمدار نیز درختانی هستند که برخی عوام به قرائنی برای آنها معجزه و کرامت قائل بوده و بر آنها دخیل می‌بندند که این نوع درختان تنوع زیادی داشته و شامل انواعی از درختان توت، زیتون، زالزالک، آزار انار، سیب،‌ارس، بنه، شمشاد و ... می‌شود.
اما درختان پیردار الزاما جنبه تقدس نداشته و به دلیل دیرسالی، کهنسالی مورد احترام قرار می‌گیرند که سروهای کهنسال ایلام جزو آن دسته هستند.
دلایل ارزشمند بودن درختان مقدس
وحیده بهرامی، مولف کتاب درختان مقدس در اثر خود علاوه بر ارائه مشخصات عمومی این درختان همچون دیرزیست بودن،‌ تنومندی، ارتفاع و سایه گستری، همجواری با اماکن مقدس، آمیخته شدن با باورها، افسانه‌ها و اساطیر، جذبه رمزینه و نماد داشتن به دلایل ارزشمندی آنها نیز پرداخته است.
بهرامی می‌نویسد: این درختان آیینه تمام نمای باورها، آیین‌ها، مناسک و خرده فرهنگ‌های ایران هستند و به رغم وجود برخی خرافات که در پازل فرهنگ عمومی اجتناب ناپذیر است گردآوری مجموعه باورهای مردمی می‌توانند زوایای ارزشمندی از فرهنگ ایرانی را کشف کنند.
وی پس از بررسی درختان مقدس از منظر فرهنگی آن را از منظر زیست نیز مورد کاوش قرار داده و اضافه می‌کند: درختان موقدس عموما ذخایر ژنتیکی ارزشمندی از گونه‌های مقاوم درختان هستند که در صورت مطالعه موردی این درختان می‌توان بررسی‌های ژنتیکی و اکولوژیکی را به انجام رسانده و نتایج ارزشمندی را کسب کرد. برخی از این درختان در تعادل اکوسیستم منطقه نیز موثر بوده و از بین بردن آنها می‌تواند خساراتی را در تراز طبیعی منطقه ایجاد کند. برخی از درختانه مقدس نیز جزو گونه‌های نادر در منطقه محسوب شده که جداگانه قابل مطالعه و بررسی هستند .
وی سپس از منظر بوم گردی و صنعت اکوتوریسم به بررسی ارزشمندی درختان مقدس می‌پردازد و ذکر می‌کند «وجود 40 درخت کهنسال در ایران که برخی از آنها مانند سرو ابرقو جزو کهن سال ترین درختان جهان محسوب می‌شوند و نیز وجود باورها و آیین‌های مردمی به این درختان ظرفیت بسیار بزرگی برای گردشگران داخلی و خارجی و صنعت اکوتوریسم است که تا کنون از آن بهره‌ای گرفته نشده است.
بررسی پدیده قطع درختان مقدس
در سال‌های اخیر با پدیده قطع درختان مقدس مواجه شده‌ایم که عموما بهانه قطع این درختان مبارزه با خرافات بیان می‌شود، و متاسفانه به جای فرهنگسازی، درختان مظلوم که برخی از آنها قدمت چند هزار ساله دارند آماج اره‌های برقی قرار می‌گیرند.
در این باره اخیرا چند تن از مراجع عظام در پاسخ به استفتاء ایسنا قطع این درختان را اکیدا جایز ندانسته‌اند.
بستن http://www.r-sadeghi.ir/news/اخبار/1392-04-23-14-33-25.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط: