نام
ایمیل
 • پيروزي آن نيست كه هرگز زمين نخوري، آنستكه بعداز هر زمين خوردني برخيزي.
 • گشاده دست باش ،جاری باش ،كمك كن (مثل رود)
 • نزدیکترین حالات بنده به پروردگارت حالت سجده است . امام صادق علیه السلام
 • دو چیز را همیشه فراموش کن: اول به کسی خوبی کردی، دوم کسی به تو بدی کرده.
 • چنان باش که به هر کس بتوانی بگویی مثل من باش
 • اگرمی خواهی دیگران خوب باشند خودت خوب باش (مثل آینه ) مولانا
 • کافیست به آنچه در آرزویش هستید اعتقاد داشته باشید و خود را سزاوار آن بدانید.
 • برگ در انتهاي زوال مي افتد و سيب در ابتداي كمال پس بيانديش چگونه خواهي افتاد همانند برگي زرد يا سيبي سرخ.
 • سعادت دیگران بخش مهمی از خوشتبختی ماست.
 • بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد . امام حسین علیه السلام
 • اگركسی اشتباه كردآن رابه پوشان (مثل شب)
 • فراموش نکن قطاري که از ريل خارج شده ممکن است آزاد باشد ولي راه به جائي نخواهد بر د ...
 • صبوری گذشتن از حق خود نیست بلکه تلاشی برای دوباره رسیدن است
 • در برابر انتقادات اگر نادرست بود بی اعتنا باش/اگر غیر منصفانه بود عصبانی نشوید/اگر از روی نادانی بود لبخند بزنید /اگر عادلانه بود از آن درس بگیرید
 • از زندگی خود لذت ببر بدون آن که آن را با زندگی دیگران مقایسه کنی
 • آدم موثر و اثربخش کسی است که آینده اش رو می سازد نه این که آن را پیش بینی کند.
 • هرگز مگذار که خنده تو باعث گریه دیگری شود.
 • قابلیت انعطاف داشته باشید، تنها همین یک خصوصیت که بتوانید شیوه کار خود را تغییر دهید موفقیت شما را تضمین میکند.
 • باران رحمت خدا همیشه می بارد تقصیر ماست که کاسه هایمان را بر عکس گرفته ایم !
هدف فرهنگ زیارت شناخت معرفت و سیک زندگی ائمه است

هدف فرهنگ زیارت شناخت معرفت و سیک زندگی ائمه است


گروه: اخبارگوناگون
تاریخ درج: 1392/4/23
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 1239

حسن رحیم پور ازغدی در همایش باران از برنامه های جشنواره رحمت در فرهنگسرای زیارت گفت: یکی از فواید رحمت این است که انسان به خلق کمک می کند، مصداق جامعه سازی اسلامی و سبک زندگی دینی است .

وی  خطاب به کسانی در حوزه زیارت حضرت رضا (ع) فعالیت می کنند گفت: گسترش فرهنگ زیارت، خدمت بسیار بزرگی است آن که اصل است شناخت و معرفت حضرت رضا (ع) است و عمل به آنچه که از امام معصوم می اموزیم، خادم بودن یا تدفین در جوار امام معصوم (ع) به افزایش معرفت و شناخت صرفا کمک نمی کند و بخشش گناهان با دفن شدن در جوار امام معصوم (ع) اتفاق نمی افتد.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد:آنچه که باید از اهل بیت (علیهم السلام) باید یاد بگیریم ، محبت اهل بیت (علیهم السلام) است، و به آنچه که از امام معصوم (علیهم السلام) یاد می گیریم عمل کنیم ، محبت اهل بیت (ع) ما را نجات خواهد داد.
وی با تأکید بر اینکه رحمت به خلق  ادعا نیست و باید خودش را در خدمت به خلق نشان دهد، افزود: از دیدگاه امام رضا (ع) عقلانیت دو شاخص دارد ؛ شاخصه اول رابطه انسان با خدا و شاخصه دوم رابطه انسان با مردم است و با بررسی این دو رابطه می توان به میزان عقلانیت افراد و جوامع پی برد.
این استاد حوزه و دانشگاه به توصیه ها و سفارشات امام رضا (ع) در زندگی اجتماعی اشاره کرد و افزود: امام رضا (ع) تأکید می کنند انسان قبل از انجام هر کاری و یا بیان هر سخنی، خودش را در جایگاه طرف مقابل بگذارد و به عبارتی کاری را انجام دهد که دوست دارد دیگران با او انجام دهند.
 رحیم پور ازغدی با بیان اینکه حضرت علی (ع)  تأکید داشتند  انسان رابطۀ دوستی و دشمنی خود را بر اساس اعتقادات و نه بر اساس منافع تنظیم کند،  افزود: این رابطه باعث ایجاد محبّت، وحدت واقعی و همبستگی اجتماعی در جامعه می شود و ما این همبستگی و گذشت را در دوران صدر اسلام و یا انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس شاهد بودیم؛ آنجا که افراد با از خودگذشتگی ساعت ها زیر بمباران شیمیایی دشمن فعالیت می کردند و حتی ماسک های خود را به سایر رزمندگان و مردم می دادند.
 وی تأکید کرد: طبق روایات و سیرۀ زندگی پیامبر(ص) و ائمه اطهار(ع) این محبت و کمک به هم نوع باید شامل تمام انسان ها با هر دین و آیین و اعتقادی شود و بین آن ها تبعیضی قائل نشویم.
 وی افزود: البته نوع دیگری از محبّت به معنای دلدادگی و همراهی فکری و عملی با افراد وجود دارد که در این نوع محبّت باید به نوع اعتقادات و ارزش های فرد توجه کرد به گونه ای که پیامبر(ص) در این مورد می فرمایند: «مبادا دشمنان خدا را دوست داشته باشید و یا عشقتان را نصیب کسانی کنید که ولایت خدا را قبول ندارند؛ هرکس گروهی را دوست داشته باشد در قیامت با آن ها محشور می شود
 استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: غربی ها و غرب گراها که از موضع غیر اسلامی به مسئله محبّت و هم بستگی اجتماعی نگاه می کنند به بن بست رسیده اند؛ آن ها از یک طرف مردم را به سکولاریسم، اصالت ماده، فرد محوری، منافع خود و ... دعوت می کنند و از طرف دیگر محبّت را مطرح می کنند؛ محبّتی که در ارزش هایی چون فداکاری، ایثار، گذشت، انفاق، کمک به دیگران و ... بروز و ظهور می یابد و طبیعی است که این دو مقوله هیچ همخوانی با هم ندارند و به لحاظ نظری محبّت معنایی ندارد.
 رحیم پور ازغدی با بیان اینکه اسلام تناقض بین خود و دیگری را از بین برده است، گفت: از نظر اسلام لازم نیست شما بین خود و دیگران یکی را انتخاب کنی؛ انسان باید حقوق شرعی خود مانند امنیت، مسکن، خورد و خوراک، لذت های حلال و ... را در حد لازم و طبیعی رعایت کند و این اسمش خودخواهی نیست.
 عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: برخی "خود اصلی" انسان یعنی روح او را با "خود فرعی" یعنی جسم انسان اشتباه می گیرند و در نتیجه رسیدگی به جسم انسان را هدف قرار می دهند و برخی دیگر مانند مرتاض ها با آسیب رساندن به جسم خود در صدد دور کردن گناه و لذت های دنیایی از خود برمی آیند در حالیکه گناه از درون انسان نشأت می گیرد.
 وی ادامه داد: با این وجود محبّتی که در غرب مطرح می شود به معنای محبّت واقعی نیست؛ آن ها در این رابطه بررسی می کنند که از این محبّت چه سود و منفعتی نصیبشان می شود در واقع به محبّت به خودشان فکر می کنند.
 استاد حوزه و دانشگاه ادامه داد: در این رابطه هنگامی که طرف مقابل دیگر سود و منفعتی برای انسان ندارد این محبّت بدون توجه به وظیفه و حقوق انسانی به پایان می رسد؛ همچنین ممکن است شخص دیگری که سود و منفعت بیشتری می رساند جایگزین شخص قبلی در این رابطۀ به اصطلاح محبت آمیز شود.
 رحیم پور ازغدی بیان کرد: متفکران و نظریه پردازان قوی اما مادی گری غربی سال ها است که چگونگی ایجاد محبّت، همبستگی اجتماعی و کاهش جرایم و ناهنجاری ها را بررسی می کنند اما به نتیجه ای نرسیده اند و در این زمینه با طرح نظریات متنوع و متناقض، نتیجه را به موضوعاتی رجوع می دهند که غیر قابل تحقق هستند.
 عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد: البته هدف آنها از ایجاد همبستگی و محبّت در جامعه اصلاح انسان ها نیست بلکه به دنبال راهی هستند تا جامعۀ مادی در برابر قانون تمکین کرده و اختلالات و بی نظمی ها کاهش پیدا کند.

 وی با تأکید بر اینکه اصلاح از درون انسان ایجاد می شود نه از بیرون و با جبر، نظارت، فشار و قانون، گفت: آنها سعی کردند در کنار طرح مسائل گوناگون، سنبل سازی اجتماعی را نیز به عنوان راهی برای ایجاد محبّت و همبستگی مطرح کنند اما این راه نیز تأثیری نداشت زیرا سنبل های اجتماعی، ریشه ای عمیق ندارند

بستن http://www.r-sadeghi.ir/news/اخبار/1392-04-23-15-16-53.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط: