نام
ایمیل
 • سعادت دیگران بخش مهمی از خوشتبختی ماست.
 • چنان باش که به هر کس بتوانی بگویی مثل من باش
 • کافیست به آنچه در آرزویش هستید اعتقاد داشته باشید و خود را سزاوار آن بدانید.
 • گشاده دست باش ،جاری باش ،كمك كن (مثل رود)
 • برگ در انتهاي زوال مي افتد و سيب در ابتداي كمال پس بيانديش چگونه خواهي افتاد همانند برگي زرد يا سيبي سرخ.
 • باران رحمت خدا همیشه می بارد تقصیر ماست که کاسه هایمان را بر عکس گرفته ایم !
 • پيروزي آن نيست كه هرگز زمين نخوري، آنستكه بعداز هر زمين خوردني برخيزي.
 • دو چیز را همیشه فراموش کن: اول به کسی خوبی کردی، دوم کسی به تو بدی کرده.
 • قابلیت انعطاف داشته باشید، تنها همین یک خصوصیت که بتوانید شیوه کار خود را تغییر دهید موفقیت شما را تضمین میکند.
 • فراموش نکن قطاري که از ريل خارج شده ممکن است آزاد باشد ولي راه به جائي نخواهد بر د ...
 • اگرمی خواهی دیگران خوب باشند خودت خوب باش (مثل آینه ) مولانا
 • از زندگی خود لذت ببر بدون آن که آن را با زندگی دیگران مقایسه کنی
 • هرگز مگذار که خنده تو باعث گریه دیگری شود.
 • آدم موثر و اثربخش کسی است که آینده اش رو می سازد نه این که آن را پیش بینی کند.
 • اگركسی اشتباه كردآن رابه پوشان (مثل شب)
 • بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد . امام حسین علیه السلام
 • صبوری گذشتن از حق خود نیست بلکه تلاشی برای دوباره رسیدن است
 • در برابر انتقادات اگر نادرست بود بی اعتنا باش/اگر غیر منصفانه بود عصبانی نشوید/اگر از روی نادانی بود لبخند بزنید /اگر عادلانه بود از آن درس بگیرید
 • نزدیکترین حالات بنده به پروردگارت حالت سجده است . امام صادق علیه السلام
ارزيابي اجراي قانون حجاب و عفاف

ارزيابي اجراي قانون حجاب و عفاف


گروه: اخبارگوناگون
تاریخ درج: 1392/4/25
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 1534

 

امروز در ميانه هفته عفاف و حجاب هستيم. لازم است يك ارزيابي از حاكميت فرهنگ حجاب در جامعه داشته باشيم. حجاب يك حكم الهي و قرآني است.

 
به گزارش گروه جامعه شهرآراآنلاین، حجاب ارزنده‌ترين نمود فرهنگي،‌ اجتماعي در قاب تمدن ايراني- اسلامي است. 78 سال پيش رضا خان براي گسترش و حاكميت فرهنگ مدرنيسم، حكم به كشف حجاب و مجاز شمردن برهنگي در جامعه ايراني داد. جامعه‌اي كه حتي پيش از ورود اسلام به ايران حجاب را به عنوان يك ارزش پاس مي‌داشت.
محمدكاظم انبارلويي
امروز در ميانه هفته عفاف و حجاب هستيم. لازم است يك ارزيابي از حاكميت فرهنگ حجاب در جامعه داشته باشيم. حجاب يك حكم الهي و قرآني است. حجاب ارزنده‌ترين نمود فرهنگي،‌ اجتماعي در قاب تمدن ايراني- اسلامي است.
78 سال پيش رضا خان براي گسترش و حاكميت فرهنگ مدرنيسم، حكم به كشف حجاب و مجاز شمردن برهنگي در جامعه ايراني داد. جامعه‌اي كه حتي پيش از ورود اسلام به ايران حجاب را به عنوان يك ارزش پاس مي‌داشت.
گوشه‌اي از خيانت و جنايت رضاخان در تحميل بي‌حجابي در كشورمان را اين روزها از طريق سريال كلاه پهلوي ملاحظه مي‌فرماييد. مردان و زنان غيرتمندي در برابر اين حكم خائنانه ايستادند و حتي جان خود را در اين راه گذاشتند. نمونه آن را مردم در واقعه مسجد گوهرشاد مشهد، در تاريخ اسلام و ايران ثبت كردند.
شوراي عالي انقلاب فرهنگي در 13 دي 84 يعني 5 ماه پس از روي كار آمدن دولت نهم، قانون جامعي را تصويب كرد به نام قانون "راهكارهاي اجرايي گسترش فرهنگ عفاف و حجاب" كه در 16 بند مشخص سياست‌ها و راهكارهاي اين امر قرآني را به وضوح در آن تشريح كرد. اكنون در هفته حجاب و عفاف به سر مي‌بريم. جا دارد در مورد اجراي اين قانون ارزيابي داشته باشيم.
از جمله اين سياست‌ها و راهكارها در اولويت قرار دادن موضوع حجاب و عفاف در برنامه‌هاي دستگاه‌هاي اجرايي و نظارت بر رعايت حريم حجاب و عفاف در سازمان‌هاي دولتي و عمومي و حضور ساده و بي‌آرايش در محيط‌هاي كار دولتي بود. رعايت حجاب و حفظ شئون اسلامي از سوي مديران و مسئولان حكومتي و خانواده‌هاي آنان و تدوين شاخص‌هايي در اين زمينه براي گزينش مديران در اولويت قرار گرفت.
وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي در سر فصل وظايف تخصصي دستگاه‌هاي قانونگذار و اجرايي عهده‌دار 21 وظيفه كليدي در باب حفظ عفاف و حجاب شد. وزارت بازرگاني عهده‌دار 13 وظيفه در همين باب شد.
سازمان صدا وسيما 31 وظيفه را در همين باب عهده‌دار گرديد. نيروي انتظامي به عنوان ضابط دستگاه قضائي 21 وظيفه را پذيرفت. سازمان ملي جوانان 14 وظيفه، سازمان تبليغات اسلامي 12 وظيفه، وزارت آموزش و پرورش 21 وظيفه، وزارت امور اقتصادي و دارايي 17 وظيفه، مركز امور زنان و خانواده 6 وظيفه، وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات 8 وظيفه، سازمان تربيت بدني 18 وظيفه، شهرداري‌ها 10 وظيفه، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي 17 وظيفه، ستاد احياي امر به معروف و نهي از منكر 11 وظيفه، وزارت كار و امور اجتماعي
5 وظيفه ، وزارت كشور 11 وظيفه، سازمان مديريت و برنامه ريزي
2 وظيفه، وزارت مسكن و شهرسازي 9 وظيفه، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري 11 وظيفه، نيروي مقاومت بسيج 6 وظيفه و وزارت راه و ترابري 7 وظيفه را عهده‌دار شدند.
اين روزها عمر دولت نهم و دهم رو به پايان است. بزودي مراسم تنفيذ و تحليف رئيس‌جمهور جديد برگزار مي‌شود. بايد ديد دولت آقاي احمدي‌نژاد كه اين روزها مشغول بازخواني گزارش كار موفق او در صدا و سيما و رسانه‌ها هستيم چقدر در اجراي اين قانون توفيق داشته است؟
با سركشي به ادارات،‌ وزارتخانه‌ها، بانك‌ها و موسسات اقتصادي مربوط به دولت مي‌توانيم با چشم سر ببينيم كه اهتمام ويژه‌اي براي اجراي قانون حجاب و عفاف وجود نداشته است. ما بارها در رسانه‌هاي خود به فرانسوي‌ها ايراد گرفته‌ايم كه چرا تحمل يك روسري را در يك خانم محجبه در مدارس و ادارات دولتي ندارند؟ آنها به ما پاسخ داده‌اند ما يك كشور لائيك هستيم لذا احكام ديني را در رفتار و حتي پوشش شهروندان قبول نداريم. دولت فرانسه يك دولت لائيك است و به خود حق مي‌دهد در برابر نمادها و نمودهاي مذهبي و ديني در رفتار شهروندان در ادارات دولتي و موسسات و حتي آموزشگاه‌ها بايستد.
فرانسوي‌ها با همين استدلال بي‌حساب و كتاب و غير منطقي به خود حق مي‌دهند حكم حجاب را در موسسات دولتي ناديده بگيرند و با روش‌هاي سختگيرانه با آن برخورد كنند. مي‌گويند قوانين لائيك حكم مي‌كند!!ما در ايران يك تمدن هفت هزار ساله داريم كه در طول آن حجاب برايمان مقدس و يك هنجار اجتماعي بوده است. بويژه پس از اسلام 15 قرن است مردم ما به حكم قرآ‌ني حجاب عمل مي‌كنند. بيش از سه دهه است مردم ما يك انقلاب اسلامي را در ابعاد جهاني به نمايش گذاشته‌اند. دولت جمهوري اسلامي حق دارد از كارگزاران خود بخواهد در محيط‌هاي اداري، خدماتي و اقتصادي حكم حجاب را رعايت كنند. اگر در گذشته قانوني هم نبوده، امروز آن قانون وجود دارد. چرا به قانون عمل نمي‌كنيم؟اجراي قانون حجاب و عفاف در موسسات و وزارتخانه‌هاي دولتي، كف مطالبات اسلامي ملت در عمل به حكم قرآني حجاب است. سقف آن هم در اين قانون وجود دارد اما چرا نااميدانه امروز بايد اعتراف كنيم به همين كف هم عمل نكرده‌ايم! ان‌شاءالله دولت اعتدال و عقلانيت كه مهمترين ويژگي خود را پايبندي به قانون معرفي كرده است پس از تصدي امور، همت ويژه خود را براي اجراي قانون حجاب و عفاف نشان دهد.قوانين لائيسيته در باب حجاب، ضد فطرت وضد عقل و خلاف آزادي است اما لائيك‌ها با پررويي آن را اجرا مي‌كنند. چرا ما حكم قرآني حجاب را كه مطابق با فطرت و عقلانيت بشر است و متضمن آزادي حقيقي زنان مي‌باشد، با آنكه قانون شده است خجالت مي‌كشيم اجرا كنيم؟
بستن http://www.r-sadeghi.ir/news/اخبار/1392-04-25-11-19-10.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط: