نام
ایمیل
 • از زندگی خود لذت ببر بدون آن که آن را با زندگی دیگران مقایسه کنی
 • در برابر انتقادات اگر نادرست بود بی اعتنا باش/اگر غیر منصفانه بود عصبانی نشوید/اگر از روی نادانی بود لبخند بزنید /اگر عادلانه بود از آن درس بگیرید
 • صبوری گذشتن از حق خود نیست بلکه تلاشی برای دوباره رسیدن است
 • چنان باش که به هر کس بتوانی بگویی مثل من باش
 • کافیست به آنچه در آرزویش هستید اعتقاد داشته باشید و خود را سزاوار آن بدانید.
 • گشاده دست باش ،جاری باش ،كمك كن (مثل رود)
 • باران رحمت خدا همیشه می بارد تقصیر ماست که کاسه هایمان را بر عکس گرفته ایم !
 • پيروزي آن نيست كه هرگز زمين نخوري، آنستكه بعداز هر زمين خوردني برخيزي.
 • اگرمی خواهی دیگران خوب باشند خودت خوب باش (مثل آینه ) مولانا
 • قابلیت انعطاف داشته باشید، تنها همین یک خصوصیت که بتوانید شیوه کار خود را تغییر دهید موفقیت شما را تضمین میکند.
 • اگركسی اشتباه كردآن رابه پوشان (مثل شب)
 • نزدیکترین حالات بنده به پروردگارت حالت سجده است . امام صادق علیه السلام
 • آدم موثر و اثربخش کسی است که آینده اش رو می سازد نه این که آن را پیش بینی کند.
 • سعادت دیگران بخش مهمی از خوشتبختی ماست.
 • فراموش نکن قطاري که از ريل خارج شده ممکن است آزاد باشد ولي راه به جائي نخواهد بر د ...
 • بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد . امام حسین علیه السلام
 • هرگز مگذار که خنده تو باعث گریه دیگری شود.
 • دو چیز را همیشه فراموش کن: اول به کسی خوبی کردی، دوم کسی به تو بدی کرده.
 • برگ در انتهاي زوال مي افتد و سيب در ابتداي كمال پس بيانديش چگونه خواهي افتاد همانند برگي زرد يا سيبي سرخ.
طرح خانواده پایدار بر روی کاغذ ماند/افزایش آمار طلاق با کمبود اعتبار گره خورد

طرح خانواده پایدار بر روی کاغذ ماند/افزایش آمار طلاق با کمبود اعتبار گره خورد


گروه: اخبارگوناگون
تاریخ درج: 1392/5/5
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 1488

طرح خانواده پایدار در راستای استحکام بنیان خانواده در قالب برنامه ای جامع و با هدف ترغیب جوانان به ازدواج و کاهش آمار طلاق در این استان تا حدودی به اجرا درآمد اما این طرح در مرحله نخست به دلیل مواجه با فراز و نشیب های گوناگون و کمبود اعتبار بر روی کاغذ ماند و به بن بست رسید.    

این طرح سال گذشته به دنبال کاهش طلاق و مصون ماندن بانوان مطلقه از آسیب‌های اجتماعی اجرایی شد و بر اساس برنامه ریزی متولیان اجرای این طرح مقرر گردید تا در قالب این طرح در سال اول 20 درصد از آمار طلاق ها کاسته شود اما حال نگرانی ها حاکی از آن است که با تعطیلی طرح جامع خانواده پایدار وضعیت نگران کننده طلاق در این استان راه به کجا خواهد برد.
فعالیت طرح خانواده پایدار در زمینه موانع ازدواج
معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرائم دادگستری خراسان رضوی در این رابطه می گوید: با تعطيلي اين طرح در 3 ماهه نخست سال جاری ميزان طلاق در استان 6/5 درصد افزايش و ميزان ازدواج 6/8 درصد کاهش يافته است.
امیر مرتضوی ادامه می دهد: اگر طرح خانواده پایدار به صورت کامل در این استان اجرایی می شد آنگاه بسیاری از موانع و مشکلات در خصوص ازدواج وجود نداشت و از سویی ازدواج های صورت گرفته نیز به طلاق منجر نمی شد.
وی با تاکید بر اینکه این طرح می‌توانست در کاهش آمار طلاق موثر باشد، افزود: در حال حاضر به دليل مشکلات به وجود آمده در روند اجراي طرح خانواده پايدار، مراکز مشاوره پيش از طلاق دادگستري استان نيز تعطيل شده است.
وی تصریح کرد: بی تردید با اجرایی شدن کامل طرح خانواده پایدار در سال اول حداقل 20 درصد طلاق‌ها در استان کاهش می یافت.
افزایش آمار طلاق با کمبود اعتبار گره خورد 
وی یادآور شد: در این طرح قرار بود هشت گروه که شامل گروه‌های جوانان در آستانه ازدواج، جوانان آماده ازدواج، جوانانی که آماده ازدواج هستند و انتخاب غلط می‌کنند، افرادی که برای ثبت ازدواج به مراکز مراجعه می‌کنند، زوجینی که از احتمال وقوع طلاق برخوردارند، کسانی که به دادگاه مراجعه می‌کنند،‌ گروهی که در دادگستری به سازش می‌رسند و زنان مطلقه‌ای که نیاز به حمایت دارند تحت حمایت قرار بگیرند.
معاون امور اجتماعی و پیشگیری از جرائم دادگستری خراسان رضوی با تاکید بر اینکه در این طرح  افزایش آمار طلاق با کمبود اعتبار گره خورد، افزود: براي اولين بار در کشور از نيمه دوم سال گذشته و با اجراي طرح خانواده پايدار مراکز مشاوره پيش از طلاق با همکاري استادان برجسته استاني و کشوري در مشهد راه اندازي شده بود که به دليل مشکلات به وجود آمده در روند تخصيص اعتبار به تعطيلي کشيده شد.
مرتضوی تاکید کرد: بی تردید اگر این طرح تعطیل نمی شد آنگاه مهارت‌های قبل از ازدواج به جوانان آموزش داده می شد و مشکلات و آسیب هایی نظیر افزایش طلاق به صورت معناداری کاهش می یافت.
طرح خانواده پایدار به دلیل کمبود اعتبار اجرایی نشد
یک مشاوره خانواده نیز در رابطه با افزایش آمار طلاق در این استان اظهار کرد: هم اکنون آمار طلاق روز به روز در خراسان رضوی در حال افزایش است و در این راستا متولیان و دستگاه های فرهنگساز باید ضمن ارائه طرح هایی خاص به مقابله با این آسیب اجتماعی بپردازند.
دکتر ستوده ادامه داد: در حال حاضر بسیاری از طرح ها نظیر طرح خانواده پایدار به دلیل کمبود اعتبار در میانه راه و در مسیر اجرایی شدن از ادامه راه باز می ماند و این امر موجب گسترش و افزایش آمار طلاق در سطح استان می شود.
وی تاکید کرد: ضروری است اعتباراتی خاص در این زمینه از سوی دولت به هر استانی اختصاص یابد تا طلاق که عامل بسیاری از آسیب ها است در سطح کشور به صورت چشم گیری کاهش یابد.
این مشاور خانواده تصریح کرد: دولت باید به این باور برسد که پرداخت هزینه در زمینه مسائل فرهنگی و مقابله با آسیب هایی نظیر طلاق موجب می شود تا جامعه به سمت پویایی حرکت کند و از سویی دیگر دولت نیز مجبور به صرف هزینه های هنگفت در سایر بخش ها نخواهد شد زیرا طلاق خود یکی از عوامل ایجاد بحران و آسیب در جامعه است.
ستوده با تاکید بر اینکه سیاست ها و راهبردهای مختلفی باید در زمینه کاهش آمار طلاق مورد بررسی و تحلیل قرار بگیرد، گفت: در این رابطه باید قانونی تصویب شود تا همه دستگاه های فرهنگی موظف شوند برای ریشه کن کردن عوامل طلاق و تحکیم بنیان خانواده اقداماتی را انجام دهند.
عامل فرهنگی در افزایش آمار طلاق نقش دارد
وی عامل طلاق در این استان را ناشی ازعوامل فرهنگی دانست و افزود: بسیاری از افراد مشکلات اقتصادی را عامل افزایش طلاق در این استان می دانند اما در حقیقت عامل فرهنگی در این زمینه دخیل است و لذا در طراحی راهبردها باید به مباحث فرهنگی بیشتر پرداخته شود.
وی یادآور شد: در حال حاضر شکاف فرهنگی و رفتارهای متفاوت دختر و پسر و خانواده های آنان در ایجاد اختلاف و جدایی موثر است.
ستوده ادامه داد: امروزه دختران و پسران به داشتن کلاس رفتاری و نحوه صحبت کردن بسیار اهمیت می دهند و اگر طرف مقابل دارای این ویژگی ها نباشد در بسیاری از موارد زندگی زناشویی با شکست مواجه می شود و دو طرف تمایلی به ادامه زندگی ندارند.
دستگاه های فرهنگی در زمینه کاهش طلاق فعالیت بیشتری داشته باشند
وی اظهار کرد: در جامعه امروز الگوها به نوعی در حال تغییر است با توجه به تهاجم فرهنگی و شاید تقلید از فرهنگ غربی در بحث خانواده تا حدی می توان آثاری را از آن تبلیغات دید و اینکه تاثیر طلاق در جوامع غربی که تصور می کنند تنها راه طلاق است شاید در حال حاضر در بین نسل جوان ما این تلقی شکل می گیرد.
این مشاوره خانواده بیان کرد: دستگاه های فرهنگی باید در زمینه کاهش طلاق فعالیت بیشتری داشته باشند تا بتوان الگوهای اسلامی را در بحث خانواده به لحاظ اهداف، ماهیت و کرکردها و اهدافی که در ازدواج دنبال می شود را ترویج و نهادینه کرد.
وی تنها راه فرهنگسازی در زمینه ازدواج و مقابله با افزایش افسار گسیخته طلاق را اجرای طرح هایی خاص و در نظر گرفتن اعتبارات دولتی دانست و گفت: در خراسان رضوی عامل فرهنگی مهمترین دلیل طلاق است بنابراین باید با در نظر گرفتن اعتبارات ویژه به فرهنگسازی در خصوص ازدواج و کاهش طلاق های احساسی پرداخت.
به نظر می رسد تعطیلی طرح هایی که می تواند به کاهش آمار طلاق در جامعه کمک کند تنها منجر به افزایش بحران و آسیب در جامعه می شود و روز به روز به آمار افرادی که می خواهند بر سر کوچک ترین اختلاف با مهر جدایی در شناسنامه به زندگی آرمانی ادامه دهند افزوده می شود.
اکنون فرصتی برای پرداختن به مباحث حاشیه ای نیست و بهتر است اعتبارات دولتی لازم در زمینه طرح هایی که می تواند طلاق را کاهش دهد در نظر گرفته شود زیرا در حال حاضر بیشتر طلاق ها احساسی بوده و نشات گرفته از عدم فرهنگسازی لازم در جامعه است. 
بستن http://www.r-sadeghi.ir/news/اخبار/1392-05-05-12-38-38.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط: