نام
ایمیل
 • صبوری گذشتن از حق خود نیست بلکه تلاشی برای دوباره رسیدن است
 • اگركسی اشتباه كردآن رابه پوشان (مثل شب)
 • برگ در انتهاي زوال مي افتد و سيب در ابتداي كمال پس بيانديش چگونه خواهي افتاد همانند برگي زرد يا سيبي سرخ.
 • بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد . امام حسین علیه السلام
 • دو چیز را همیشه فراموش کن: اول به کسی خوبی کردی، دوم کسی به تو بدی کرده.
 • هرگز مگذار که خنده تو باعث گریه دیگری شود.
 • نزدیکترین حالات بنده به پروردگارت حالت سجده است . امام صادق علیه السلام
 • در برابر انتقادات اگر نادرست بود بی اعتنا باش/اگر غیر منصفانه بود عصبانی نشوید/اگر از روی نادانی بود لبخند بزنید /اگر عادلانه بود از آن درس بگیرید
 • اگرمی خواهی دیگران خوب باشند خودت خوب باش (مثل آینه ) مولانا
 • باران رحمت خدا همیشه می بارد تقصیر ماست که کاسه هایمان را بر عکس گرفته ایم !
 • سعادت دیگران بخش مهمی از خوشتبختی ماست.
 • فراموش نکن قطاري که از ريل خارج شده ممکن است آزاد باشد ولي راه به جائي نخواهد بر د ...
 • آدم موثر و اثربخش کسی است که آینده اش رو می سازد نه این که آن را پیش بینی کند.
 • قابلیت انعطاف داشته باشید، تنها همین یک خصوصیت که بتوانید شیوه کار خود را تغییر دهید موفقیت شما را تضمین میکند.
 • کافیست به آنچه در آرزویش هستید اعتقاد داشته باشید و خود را سزاوار آن بدانید.
 • گشاده دست باش ،جاری باش ،كمك كن (مثل رود)
 • پيروزي آن نيست كه هرگز زمين نخوري، آنستكه بعداز هر زمين خوردني برخيزي.
 • چنان باش که به هر کس بتوانی بگویی مثل من باش
 • از زندگی خود لذت ببر بدون آن که آن را با زندگی دیگران مقایسه کنی
انتقادحجت الاسلام رفیعی از روند بی حجابی در جامعه/نامه امام علی(ع) به مالک اشتر الگوی مناسب برای مدیران جامعه

انتقادحجت الاسلام رفیعی از روند بی حجابی در جامعه/نامه امام علی(ع) به مالک اشتر الگوی مناسب برای مدیران جامعه


گروه: اخبارگوناگون
تاریخ درج: 1392/5/9
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 1262

حجت الاسلام رفیعی با انتقاد از بی حجابی موجود در جامعه ابراز کرد: امروز حجاب و عفت در جامعه و در فرودگاه ها، بازارها و حتی ادارات زننده و نامناسب است، حتی کارکنان و کارمندان دولتی هم حجاب را رعایت نمی کند.

، حجت الاسلام ناصر رفیعی، استاد حوزه و دانشگاه در جمع زائران حرم رضوی، اظهار کرد: شب قدر شب درک و فهمیدن، جبران، اصلاح و بازسازی است؛ شب قدر صرفاً شب بیدار ماندن و احیا گرفتن نیست بلکه شب بیدار و زنده شدن، تغییر و بازگشت است.
حجت الاسلام رفیعی با اشاره به آیه 160 سوره مبارکه بقره «إِلاَّ الَّذِينَ تَابُواْ وَأَصْلَحُواْ وَبَيَّنُواْ فَأُوْلَئِكَ أَتُوبُ عَلَيْهِمْ وَأَنَا التَّوَّابُ الرَّحِيمُ» اشاره کرد و افزود: مگر كسانى كه توبه كردند و [خود را] اصلاح نمودند و [حقيقت را] آشكار كردند پس بر آنان خواهم بخشود و من توبه‏پذير مهربانم» و همچنین در آیه 39 سورۀ مائده آمده «فَمَن تَابَ مِن بَعْدِ ظُلْمِهِ وَأَصْلَحَ فَإِنَّ اللّهَ يَتُوبُعَلَيْهِ إِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَّحِيمٌ؛ پس هر كه بعد از ستم‏كردنش توبه كند و به صلاح آيد خدا توبه او را مى‏پذيرد كه خدا آمرزنده مهربان است».
وی تصریح کرد: در این دو آیه و آیات مشابه خداوند پس از توبه، اصلاح انسان را مورد توجه و تأکید قرار داده است و این در حالی است که بیشتر انسان ها از توبه سخن می گوییم و اصلاح را فراموش کرده ایم.
این پژوهشگر حوزوی با تأکید بر اینکه اصلاح به معنای برگرداندن هر چیزی به وضعیت طبیعی و نرمال خود است، عنوان کرد: کلمۀ اصلاح در قرآن به سه گروه و مصداق اشاره دارد که این سه مورد اصلاح روابط، اصلاح جامعه و اصلاح فرد هستند.
وی از اصلاح روابط سخن گفت و به آیۀ نخست سورۀ انفال اشاره و بیان کرد: خداوند در این آیه مردم را از قهر، کینه و اختلاف با یکدیگر نهی می کند و به عبارتی اصلاح روابط مورد توجه است.
تأکید قرآن کریم به اصلاح میان مومنین
استاد حوزه و دانشگاه ایجاد اختلاف بین مردم را یکی از تلاش های جدی شیطان عنوان کرد و گفت: در روایت تأکید شده است هرگاه دو نفر با هم قهر می کنند بیشترین بهره و خوشحالی نصیب شیطان می شود.
وی با اشاره به آیه 35 سوره نساء « و اگر از جدايى ميان زن و شوهر بيم داريد پس داورى از خانواده آن [شوهر] و داورى از خانواده آن [زن] تعيين كنيد اگر سر سازگارى دارند خدا ميان آن دو سازگارى خواهد داد آرى خدا داناى آگاه است» اصلاح میان زن و شوهر است را از مهمترین اصلاح ها دانست.
حجت الاسلام رفیعی تأکید کرد: اخیرا بحث و موضوع مهمی به نام تهدید نسل و کاهش فرزند در جامعه مطرح و مقام معظم رهبری هم از آن حمایت کردند اما قبل از ایجاد این تهدید، دو تهدید دیگر در خانواده ها و اصلاح روابط وجود دارد که قرآن کریم به هر سه تهدید اشاره و بر حل آن ها تأکید کرده است.
فقر نباید مانع ازدواج شود
وی با بیان اینکه تهدید تشکیل خانواده نخستین موضوعی است که باید در اصلاح رابطه ها مورد توجه قرار بگیرد، اظهار کرد: سن ازدواج در کشور کاهش یافته و در برخی از استان ها آمار طلاق از ازدواج بیشتر شده است؛ خداوند در قرآن بر موضوع ازدواج تأکید کرده و با بیان اینکه فقر نباید مانع ازدواج شود تأکید کرده که خداوند به فرد فقیری که ازدواج کند، دارایی و پول عنایت می کند.
کارشناس مذهبی تهدید تحکیم خانواده را به عنوان تهدید دوم معرفی و ابراز کرد: خداوند در آیه 35 سوره نساء تأکید می کند که زن و شوهر با یکدیگر سازش کنند؛ اگر زوجی با هم سازش کردند می توانند با کمترین امکانات مادی هم به زندگی مشترک خود ادامه دهند اما اگر سازش نکردند با بیشترین امکانات مادی هم زندگی جهنمی و تلخی خواهند داشت.
اختلافات خانوادگی را به دادگاه نکشانیم
این استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: قرآن کریم تأکید می کند که اختلافات خانوادگی را به دادگاه ها نکشانیم و با یک واسطه و حکم آن را حل کنیم؛ بزرگتر ها باید میان زن و شوهر های جوان واسطه شوند و اختلاف آن ها را برطرف کنند.
حجت الاسلام رفیعی تأکید کرد: بسیاری از طلاق هایی که در جامعه رخ می دهد دارای ریشه و بنیانی سست و ضعیف است؛ ریشه هایی چون سوء تفاهم، سوئ ظن، بدبینی و غیره که با قراردادن یک واسطه برطرف می شود.
اصلاح جامعه از اهداف انبیائ الهی است
وی اصلاح اجتماع و جامعه را به عنوان دومین اصلاح مورد تأکید قرآن معرفی و بیان کرد: انبیائ الهی می گفتند قصد و هدف ما اصلاح جامعه است؛ همچنین امام حسین(ع) هنگامی که از مدینه به سمت کوفه حرکت کرد فرمودند من برای اصلاح امت جدّم حرکت می کنم.
استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: اصلاح جامعه یعنی اینکه منکر در جامعه از بین برود، بی حیایی، بی حجابی، روزه خواری های علنی و غیره از جامعه حذف شوند و محیط جامعه را پاک و سالم نگه داریم.
توجه به بدحجابان بیش از محجبه ها !
حجت الاسلام رفیعی با انتقاد از بی حجابی موجود در جامعه ابراز کرد: امروز حجاب و عفت در جامعه و در فرودگاه ها، بازارها و حتی ادارات زننده و نامناسب است، حتی کارکنان و کارمندان دولتی هم حجاب را رعایت نمی کند.
وی تصریح کرد: در این وضعیت بی عفتی تذکر و پی گیری ای هم صورت نمی گیرد و گاهی به جای نهی از منکر، این افراد را تشویق کرده و از محجبه ها و متدینان بیشتر مورد توجه قرار می دهیم.
نامه امام علی(ع) به مالک اشتر الگوی مدیران اجرایی جامعه
این پژوهشگر حوزوی با تاکید بر اینکه نامۀ امام علی(ع) به مالک اشتر الگوی مدیران اجرایی جامعه قرار گیرد، گفت: وقتی گزارش استاندار شدن مالک اشتر برای مصر به حضرت على (عليه السلام) رسید، ایشان نامه‏اى براى مالك اشتر فرستاد که در بخشی از این نامه به مالک اشتر سفارش می کنند که مالیات را از اهلش و توانمندها بگیر، شهرها را آباد و اصلاح کن، به اصلاح اهالی شهر بپرداز و در راه خدا با دشمن به جهاد برخیز.
وی با بیان اینکه اصلاح فردی سومین اصلاح مورد تأکید قرآن است، تصریح کرد: اصلاح یک گام بعد از توبه قرار دارد، انسان باید آنچه را که در او موجب گناه بوده است را کنار بگذارد.
استاد حوزه و دانشگاه به بیان شرایط و ملزومات اصلاح فردی پرداخت و تأکید کرد: در مرحله اول انسان باید گناه را بشناسد، آن را توجیح نکند، قصد ترک آن را داشته باشد و در نهایت از آن مراقبت کند.
بستن http://www.r-sadeghi.ir/news/اخبار/1392-05-09-18-42-47.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط: