نام
ایمیل
 • نزدیکترین حالات بنده به پروردگارت حالت سجده است . امام صادق علیه السلام
 • بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد . امام حسین علیه السلام
 • سعادت دیگران بخش مهمی از خوشتبختی ماست.
 • دو چیز را همیشه فراموش کن: اول به کسی خوبی کردی، دوم کسی به تو بدی کرده.
 • صبوری گذشتن از حق خود نیست بلکه تلاشی برای دوباره رسیدن است
 • آدم موثر و اثربخش کسی است که آینده اش رو می سازد نه این که آن را پیش بینی کند.
 • گشاده دست باش ،جاری باش ،كمك كن (مثل رود)
 • هرگز مگذار که خنده تو باعث گریه دیگری شود.
 • اگرمی خواهی دیگران خوب باشند خودت خوب باش (مثل آینه ) مولانا
 • اگركسی اشتباه كردآن رابه پوشان (مثل شب)
 • چنان باش که به هر کس بتوانی بگویی مثل من باش
 • فراموش نکن قطاري که از ريل خارج شده ممکن است آزاد باشد ولي راه به جائي نخواهد بر د ...
 • برگ در انتهاي زوال مي افتد و سيب در ابتداي كمال پس بيانديش چگونه خواهي افتاد همانند برگي زرد يا سيبي سرخ.
 • پيروزي آن نيست كه هرگز زمين نخوري، آنستكه بعداز هر زمين خوردني برخيزي.
 • از زندگی خود لذت ببر بدون آن که آن را با زندگی دیگران مقایسه کنی
 • قابلیت انعطاف داشته باشید، تنها همین یک خصوصیت که بتوانید شیوه کار خود را تغییر دهید موفقیت شما را تضمین میکند.
 • باران رحمت خدا همیشه می بارد تقصیر ماست که کاسه هایمان را بر عکس گرفته ایم !
 • کافیست به آنچه در آرزویش هستید اعتقاد داشته باشید و خود را سزاوار آن بدانید.
 • در برابر انتقادات اگر نادرست بود بی اعتنا باش/اگر غیر منصفانه بود عصبانی نشوید/اگر از روی نادانی بود لبخند بزنید /اگر عادلانه بود از آن درس بگیرید
لزوم تدوین نظام ارزشیابی فرهنگیان

لزوم تدوین نظام ارزشیابی فرهنگیان


گروه: اخبارگوناگون
تاریخ درج: 1393/2/13
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 1224

نظام تعلیم و تربیت، تربیت نسل آینده را بر عهده داشته و امید فردای جامعه به آن است، این در حالی است که اگر مربیان بدون فراغ بال و امنیت شغلی آموزش را به دست گیرند، پژوهش و مطالعه و کسب اطلاعات نوین جایش را به دغدغه های اقتصادی می دهد و چند شغله شدن موثرترین قشر جامعه تیشه به ریشه نسل آینده خواهد زد.

جامعه شناسان بر این باورند، کشوری که معلم خود را ارج نگذارد، تعلیم و تربیت را اساس و پایه زیرساختهای اجتماعی نداند، راه را بر دیگر پیشرفتهای خود خواهد بست.
سالهاست این پرسشها مطرح است که آیا معلمان به جایگاه حقیقی خود دست یافته اند؟ مشکلات رفاهی معیشتی شان مرتفع شده است؟تکریم معلم که مهمترین بخش تقاضامندی آنان است محقق شده؟ و آیا آنان به خواسته بر حق خود که داشتن تشکل و صنفی خاص می باشد، رسیده اند؟
به گفته وزیر آموزش و پرورش، تعلیم و تربیت آینده تمام نمای کشور است، آیا تا رسیدن به این شعار چقدر فاصله داریم.
عدم توجه به توانمندی ها و سختی کار انگیزه ها را از بین می برد
به زعم معلمان ابتدایی خراسان رضوی، سه مساله مهم موجود در این مقطع حول نیروی انسانی، فضاهای آموزشی و کیفیت آموزشی می چرخد.
نماینده مدیران مقطع ابتدایی این استان در همین رابطه معتقد است: این دوره از کمبود نیروی انسانی در رنج است، ضرورت وجود مشاور به شدت احساس می شود، عدم توجه به شایستگی ها، توانمندیها و سختی کار عدم انگیزه را بین کارکنان افزایش داده است.
فرشته طلا نشان می افزاید: عدم توجه به ترکیب جنسیتی 30 درصد مرد و 70 درصد زن، همچنین به کارگیری نیروهای خانم در مدارس پسرانه دوره دوم از چالشهای مهم بخش نیروی انسانی است.
تراکم دانش اموزان در مقطع  ابتدایی تدریس را مشکل می کند
وی با بیان این که قدیمی و استاندارد نبودن مدارس، کمبود سرانه و مختلط بودن مدارس در روستاها نیز از مشکلات فضاهای آموزشی است که معلمان این دوره با آن مواجهند، یادآور شد: افزایش تراکم دانش آموزی در دوره ابتدایی وجود 3 هزارو 600 کلاس با تراکم 35 تا 43 نفراز دیگر موانعی است که تدریس معلم را با مشکل مواجه و خستگی های روحی روانی آنان را افزایش می دهد.
وی وجود معاونت ابتدایی را در ادارات درجه پنج با توجه به وجود پایه ششم ضروری  می داند و در خصوص چالشهای کیفیت آموزشی تصریح می کند: معلم وقت تحقیق و پژوهش ندارد، دوره های ضمن خدمت افت کرده اند، عدم ارسال به موقع کتابهای درسی، لوحهای فشرده آموزشی و نرم افزارهای کاربردی نیز از دیگر معضلات این بخش است.
طلا نشان  می گوید: عدم تعیین تکلیف مربیان پیش دبستانی و انجام طرحهای شتابزده نظیر 3.3.6 که هنوز جا نیافتاده و امسال 3.3 را در ابتدایی مستقر کردند، از جمله چالشهایی است که بر دغدغه های معلمان افزوده است.
لزوم تدوین نظام مند ارزشیابی و ارتقا سطح منزلت و معیشت معلمان
وی پیشنهاد می دهد: برای ضابطه مند کردن فعالیتهای آموزشی روستاها وجود معلم راهنما ضروری و ضابطه مند کردن تراکم دانش آموزی شهر وروستا از ضروریات است.
نماینده مدیران مقطع ابتدایی اجرای طرح طبقه بندی معلمان را از حقوق حقه آنان دانسته و اظهار می دارد: فراهم کردن شرایط مناسب برای ادامه تحصیل معلمان ابتدایی در مراکز آموزش عالی نیز می تواند بر انگیزه های آنان بیفزاید.
طلانشان اجرای نظام هماهنگ پرداخت خدمت را ضروری و می گوید: تدوین نظام مند ارزشیابی، ا رتقا سطح منزلت و معیشت معلمان درون و برون سیستم، بازگشت دوره پیش دبستانی به دوره رسمی ابتدایی نیز از مسایلی است که در ایجاد انگیزه معلمان این مقطع تاثیر به سزایی دارد.
وی به توانمند سازی آموزگاران، مدیران و کارشناسان این مقطع اشاره و ادامه می دهد: تکمیل این مثلث به کیفیت بخشی می انجامد.
این مدیر اجتناب از شتابزدگی، افراط و تفریط برنامه ها را خواستار و می گوید: اجرای بازنشستگی زود هنگام نیروهای ناکارآمد و اجرای طرح ارزشیابی کیفی برای پایه های اول تا سوم و کمی  - کیفی برای پایه های چهارم تا ششم ، افزایش حقوق و بازگشت نیروهای این مقطع از دیگر راهکارهای مشکلات موجود است که مسوولان بایستی به آن توجه کنند.
وی به کودکان بازمانده از تحصیل می پردازد و ابراز می دارد: تخصیص بودجه ای برای این امر ضروری است به خصوص برای دختران باز مانده از تحصیل مهم به نظر می رسد.
طلا نشان کیفی سازی کلاسهای چند پایه را مهم، هوشمند سازی کلاسها را ضروری و جذب سرباز معلم برای مناطق محرومی که زنان معلم قادر به رفتن به آن نقاط نیستند را از دیگر راهکارهای  رفع مشکلات عدیده مقطع ابتدایی خواند.
اقبال اولیا برای ادامه تحصیل فرزندانشان در هنرستان کمرنگ شده است
نماینده مدیران هنرستانهای فنی و حرفه ای و کار دانش خراسان رضوی نیز درخصوص موانع موجود بر راه هنر آموزان این بخش را این گونه توضیح می دهد:744 هنرستان و مراکز کاردانش در این استان وجود دارد.
مجید فخر می افزاید: 9 درصد جمعیت دانش آموزی هنرستاهای کشوردر این استان در 307 مدرسه دخترانه و 437 مدرسه پسرانه درس می خواند.
وی با اشاره به برنامه پوشش 44 درصدی هنرجویان هنرستانها علیرغم کمبودهای منابع مالی،ت جهیزاتی و نیروی انسانی متخصص، اصلاح هرم نیروی انسانی مورد نیاز جامعه، یادآورمی شود: طبق برنامه هنرستانهای ما باید 50 درصد دانش آموزان را تحت پوشش قرار دهند اما با چالشهای زیادی روبروییم که نظام آموزشی را تحت الشعاع و به دغدغه های معلمان در این مقطع افزوده است.
وی بیان می دارد: توسعه هنرستانهای فنی و کاردانش جزو تکالیف قانونی ما در اسناد فرادستی است اما در حال حاضر اقبال اولیا  برای ادامه تحصیل فرزندانشان در این رشته ها کمرنگ شده است و اغلب دانش آموزان ضعیف به هنرستانها می آیند که این عدم علاقه و ضعف بنیادی برای معلمان درد سر شده است.
نرخ بالای مواد اولیه و تجهیزات کهنه و فرسوده کارگاهی در هنرستان ها
نماینده مدیران مدارس فنی خراسان رضوی،انجام تبلیغات فرهنگی را برای این هدف ضروری و استفاده از ظرفیت سایر دستگاهها را تاکید می کند.
وی با اشاره به این که هنرستانها با مشکلات مالی مواجهند و امکان سنجی مراکز برای ارائه خدمات ارزانتر می تواند بخشی از این معضلات را رفع سازد،می گوید: در سه سال آینده نیروهای کاربلدی که با عنوان دبیر فنی به استخدام در آمده اند بازنشست می شوند و کمبود نیروی انسانی ملموس و مشکل زاست.
وی به سرانه پایین دانش آموزی، افزایش تورم،نرخ بالای مواد اولیه و تجهیزات کهنه و فرسوده کارگاهی اشاره و اظهار می کند:و اگذاری مدارسی که موقعیت تجاری و اداری دارند، توجه به انگیزه هنر آموزان و تخصیص منابع می تواند دغدغه های معلمان را در این بخش کاهش دهد.
نیاز به مدیریت منابع و اقتصاد در آموزش و پرورش احساس می شود
نماینده مدیران مدارس متوسطه نظری نیز در خصوص موانع، راهکارهای ایجاد انگیزه و مشکلات معلمان در این مقطع می گوید: نیازهای آموزش و پرورش نامحدود است این جا کارخانه انسان سازی است.امکانات هم محدود می باشد ما نیاز به مدیریت منابع داریم.نیاز به اقتصاد در آموزش و پرورش احساس می شود.
جعفر قلی زاده می افزاید:ماموریت اصلی آموزش و پرورش بهبود جریان تعلیم و تربیت است که همیشه فدای مسایل مالی و معیشتی می شود.هدف آموزش و پرورش تربیت دانش آموزانی مومن ، متعهد و جامعه پذیر است.نگاه اجتماع به ما تربیت شغلی نسل آینده و نگاه استراتژیک به مدیریت ، رهبری آموزشی ، هم افزایی و انتقال تجربه است.
وی ادامه می دهد: احساس مفید بودن و خود ارزشمندی از مهمترین ارکان انسان بودن و زنده بودن هر فرد به شمار می آید اما آیا یک معلم چگونه می تواند این احساس را تجربه کند؟
برنامه های عملیاتی مدارس با کمبود بودجه مواجه است
وی برای تحقق این امر پیشنهاد می دهد: رهبری آموزشی که بیشتر در تدارک شرایط و امکانات است، بایدبه فکر ورود نیروهایی آموزش دیده باشد آنها را ارتقا، تثبیت و نگهداری کند سفرهای علمی، تجربی درون و برون استانی از این دست است.
وی بیان می کند: برنامه های عملیاتی مدارس با کمبود بودجه مواجه است، سرانه کافی نیست، از تحقیق و پژوهش استفاده نمی شود، نیروهای مازاد بی انگیزه به کارهای دفتری مشغولند .نه تشویقها رغبت انگیز است و نه تنبیه ها عبرت انگیز.
قلی زاده ادامه می دهد:عدم پرداخت به موقع حق التدریسها،امتحانات و نوبت دوم و عدم اجرای کامل قانون نظام پرداخت بین دستگاههای دولتی،از جمله مهمترین دغدغه های دبیران مقطع متوسطه است که نیازمند بازنگری است.
بانک ویژه و انجمن صنفی از بزرگترین درخواست های معلمان
احمد رضا لطیفی از نمایندگان معلمان خراسان رضوی و عضو پارلمان معلمان، عدم به کارگیری معلمان پزشک در درمانگاه های آموزش و پرورش اشاره و نبود بانک ویژه معلمان و انجمن صنفی ایشان را از بزرگترین درخواستهای معلمان می داند.
میترا هوشمند دیگر نماینده معلمان و عضو پارلمان معلمان نیز در خصوص چگونگی ایجاد انگیزه معلمان می گوید: ارزشیابی معلمان نیازمند بازنگری است، احتساب نمرات معلمین نمونه هم نظارت می خواهد، سقف تقدیرنامه برای کسب امتیازات باید برداشته شود.
کمرنگ شدن خلاقیت و کنگور گرایی کار معلمان را خدشه دار کرده است
وی ادامه می دهد: 800 ساعت ضمن خدمتهایمان باید برای ارتقا پی گیری شود، به سلامت روحی وجسمی زنان سرپرست خانوار توجه نمی شود، یکی از فرزندان فرهنگیان باید به استخدام درآیند و 25 سال خدمت با 30 روز حقوق بایستی به انجام برسد.
 
هوشمند معتقد است:چهار سال دانشگاه معلمان غیر تعهدی باید در سابقه منظور شود و تاسیس صندوق قرض الحسنه ویژه فرهنگیان نیز ضروری است.
شهناز رمارم دیگر نماینده معلمان استان و عضو پارلمان معلمان خراسان رضوی نیز در خصوص مشکلات معلمان  و راهکارهایش می گوید: احیا نظام رتبه بندی از مهمترین مسایل فرهنگیان است، اکنون کمرنگ شدن خلاقیت، کنکور گرایی و مسایل معیشتی کار معلم را خدشه دار ساخته است.
وی از مسوولان می خواهد معلمان را در تصمیم گیری های مدرسه دخالت داده تا آنان احساس وجود کنند و مدیران و مسوولان نیز با استفاده از راهکارهای علمی شان،در تعلیم و تربیت موفق تر عمل نمایند.
منزلت معلم بازنگری می خواهد
معلمان معتقدند:سهمشان از حقوق و مزایا آنی نیست که اکنون در حکمهایشان دیده می شود به زعم آنان همین اضافه اندک سالانه نیز با اختلاف موجود بین سازمان بازنشستگی و آموزش و پرورش که قرار است اضافه پرداختی های از سال 88 تا کنون را از فرهنگیان کسر کند، در سبد خانواده ایشان دیده نمی شود و این مهم بسیار نگران کننده است چرا که هر خبر اضافه حقوق چندین برابر به تورمها می افزاید.
اما آن چه مهمتر است شان و مقام معلم است که نیاز به بازنگری و تکریم دارد. اندیشمندانی که قرار است نسلی متفکر و سازنده تربیت کنند این اهمیت بیشتری دارد. وزیر آموزش و پرورش بزرگترین سرمایه اجتماعی را سیستم تعلیم و تربیت می داند.
علی اصغر فانی امید، علاقه و حضور در صحنه معلمان را محور اصلی داشتن آموزش و پرورش بهتر می داند. مدیرکل آموزش و پرورش خراسان رضوی نیز درباره نقش  معلم معتقد است: من بر این باورم که تعلیم و تربیت ارتقا پیدا نمی کند مگر با این دو اتفاق؛اول معلم با انگیزه و دوم معلم با صلاحیت.
سیدجواد حسینی می گوید: ما نیاز داریم برنامه های وزارت را از منظر معلمان ببینیم، معلمان خراسان رضوی امید دارند روزی را شاهد باشند که این شعارها محقق شود.
 
بستن http://www.r-sadeghi.ir/news/اخبار/1393-02-13-13-08-14.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط: