نام
ایمیل
 • فراموش نکن قطاري که از ريل خارج شده ممکن است آزاد باشد ولي راه به جائي نخواهد بر د ...
 • چنان باش که به هر کس بتوانی بگویی مثل من باش
 • برگ در انتهاي زوال مي افتد و سيب در ابتداي كمال پس بيانديش چگونه خواهي افتاد همانند برگي زرد يا سيبي سرخ.
 • قابلیت انعطاف داشته باشید، تنها همین یک خصوصیت که بتوانید شیوه کار خود را تغییر دهید موفقیت شما را تضمین میکند.
 • سعادت دیگران بخش مهمی از خوشتبختی ماست.
 • از زندگی خود لذت ببر بدون آن که آن را با زندگی دیگران مقایسه کنی
 • در برابر انتقادات اگر نادرست بود بی اعتنا باش/اگر غیر منصفانه بود عصبانی نشوید/اگر از روی نادانی بود لبخند بزنید /اگر عادلانه بود از آن درس بگیرید
 • هرگز مگذار که خنده تو باعث گریه دیگری شود.
 • دو چیز را همیشه فراموش کن: اول به کسی خوبی کردی، دوم کسی به تو بدی کرده.
 • صبوری گذشتن از حق خود نیست بلکه تلاشی برای دوباره رسیدن است
 • آدم موثر و اثربخش کسی است که آینده اش رو می سازد نه این که آن را پیش بینی کند.
 • کافیست به آنچه در آرزویش هستید اعتقاد داشته باشید و خود را سزاوار آن بدانید.
 • باران رحمت خدا همیشه می بارد تقصیر ماست که کاسه هایمان را بر عکس گرفته ایم !
 • اگرمی خواهی دیگران خوب باشند خودت خوب باش (مثل آینه ) مولانا
 • پيروزي آن نيست كه هرگز زمين نخوري، آنستكه بعداز هر زمين خوردني برخيزي.
 • نزدیکترین حالات بنده به پروردگارت حالت سجده است . امام صادق علیه السلام
 • اگركسی اشتباه كردآن رابه پوشان (مثل شب)
 • گشاده دست باش ،جاری باش ،كمك كن (مثل رود)
 • بخشنده ترین مردم کسی است که در هنگام قدرت می بخشد . امام حسین علیه السلام
مهم‌ترین وظیفه معلمان،آموزش تفکر است

مهم‌ترین وظیفه معلمان،آموزش تفکر است


گروه: اخبارگوناگون
تاریخ درج: 1393/2/18
نویسنده: مدیر سایت
تعداد بازدید: 977

رهبر معظم انقلاب در دیدار هزاران نفر از فرهنگیان سراسر کشور
داشتن نگاه های سیاسی و جناحی برای آموزش و پرورش سم است.حضرت آیت‌ا...‌خامنه‌ای، رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز گذشته در دیدار هزاران نفر از معلمان و فرهنگیان سراسر کشور، علم‌آموزی، یاد‌دادن تفکر و آموختن رفتار و اخلاق را سه عنصر اصلی حرفه شریف و افتخارآمیز معلمی خواندند و با تأکید بر برنامه‌ریزی عملیاتی برای اجرای سند تحول آموزش‌و‌پرورش افزودند: حمایت همه‌جانبه از این دستگاه عظیم، سرمایه‌گذاری مؤثر برای آینده درخشان فرزندان ملت و پیشرفت پرشتاب مادی و معنوی ایران عزیز است.
رهبر انقلاب، هدف اصلی از دیدار با معلمان را ابراز ارادت به جامعه معلمان و احترام به مقام تعلیم و تربیت خوانده و فرمودند: همه ما زیر بار منت معلمان هستیم؛ بنابراین تکریم حرفه معلمی باید در جامعه، همگانی و نهادینه شود؛ به‌گونه‌ای که سلام‌دادن و احترام به معلم افتخار محسوب شود.
«سطحی‌نگری و سطحی‌آموزی» موجب زمین‌گیر‌شدن جامعه می شود
ایشان بچه‌های مردم را امانتی نزد معلمان خواندند و در تشریح ابعاد اصلی حرفه معلمی گفتند: تعلیم علم و دانش، وظیفه مهمی است؛ اما مهم‌تر از آن، یاددادن تفکر به کودکان و نوجوانان است.
رهبر انقلاب «سطحی‌نگری و سطحی‌آموزی» را موجب زمین‌گیر‌شدن جامعه برشمرده و افزودند: اگر دانش‌آموز روحیه تفکر و روش فکر‌کردن صحیح را از معلم خود یاد بگیرد، آینده کشور نیز بر پایه تفکر و منطق استوار می‌شود؛ بنابراین معلمان عزیز در این زمینه، وظیفه سنگینی بر عهده دارند.
حضرت آیت‌ا...‌خامنه‌ای «آموزش عملی رفتار و اخلاق» را سومین بعد حرفه افتخارآمیز معلمی خوانده و تأکید کردند: تحقق اهداف و آرمان‌های بلند‌ ملت احتیاج به انسان‌های صبور، عاقل، متدین، مبتکر، مهربان، شجاع، پرهیزکار، مؤدب و پرتلاش دارد که معلم در پرورش چنین انسان‌هایی، نقش درجه اول، عمیق و ماندگار دارد.
رهبر انقلاب در همین زمینه نکته مهمی را به جامعه معلمان خاطرنشان کردند: درس اخلاق و سبک زندگی، تنها با کتاب و بیان منتقل نمی‌شود؛ بلکه نیازمند رفتار صادقانه‌ اخلاقی است.
حضرت آیت‌ا...‌خامنه‌ای همچنین با بیان چند نکته در زمینه‌ها‌ی مدیریتی، توجه جدی مسئولان این دستگاه عظیم را به سند تحول آموزش‌و‌پرورش خواستار شده و افزودند: اجرای این سند اساسی و راهگشا، نیازمند نقشه راه و برنامه عملیاتی است که لازم است با نظر شورای‌عالی انقلاب فرهنگی تهیه و قدم‌به‌قدم اجرا شود.
ایشان مسئله نیروی انسانی را از دیگر مسائل مهم آموزش‌ و‌ پرورش برشمرده و افزودند: این دستگاه سرنوشت‌ساز، مستقیم و غیرمستقیم با ده‌ها میلیون نفر از مردم ارتباط دارد؛ بنابراین مدیران و نیروهای سطوح کلان آن باید دارای ویژگی‌های خاصی باشند.
نیروهای جوان، انقلابی، متدین، بانشاط، پرانگیزه و عاشق کار را در اولویت قرار دهید
رهبر انقلاب تأکید کردند: نیروهای جوان، انقلابی، متدین، بانشاط، پرانگیزه و عاشق کار را در اولویت قرار دهید و توجه جدی کنید که تمرکز بر اهداف آموزش‌ و‌ پرورش تنها مسئله مسئولان و مدیران این دستگاه باشد.
ایشان در تبیین ضرورت تکیه آموزش‌و‌پرورش بر نیروهای انقلابی و متدین، افزودند: هدف اصلی ملت و مسئولان این است که به برکت اسلام و قرآن، در این کشور از لحاظ مادی و معنوی و اخلاقی جامعه‌ نمونه و پیشرفته‌ای ایجاد کنند که پیمودن راه طولانی دستیابی به این هدف مهم، نیازمند پرورش نسلی بالنده و متفکر و مصمم در آموزش‌و‌پرورش است و این مسئله نیز از عهده مدیران و نیروهای متدین و انقلابی برمی‌آید.
حضرت آیت‌ا...‌خامنه‌ای نگاه و توجه به جریان‌های سیاسی، جناحی و حزبی را «سمّی برای آموزش‌ و‌ پرورش» خواندند و افزودند: متأسفانه در دورانی، این نگاه غالب شد و خسارت‌های فراوانی به همراه آورد.
مطالب کتاب‌ها باید اتقان و استحکام داشته باشد
ایشان پشتیبانی همه دستگاه‌ها، به‌ویژه بخش‌های بودجه‌ای دولت را از آموزش‌و‌پرورش، کاملاً ضروری برشمرده و خاطرنشان کردند: هرقدر در آموزش‌و‌پرورش هزینه و سرمایه‌گذاری شود، نسبت به دستگاه‌های دیگر، نتیجه مضاعف خواهد داشت؛ چرا‌که این دستگاه، ریشه و مبنای همه پیشرفت‌های حال و آینده کشور است.
ایشان همچنین مراقبت از متون و کتاب‌های درسی را مهم خوانده و افزودند: مطالب کتاب‌ها باید اتقان و استحکام داشته باشد و از هرگونه حرف سست و انحرافی، چه سیاسی و چه دینی و از هرگونه انحراف از واقعیت‌ها به دور باشد؛ بنابراین مسئولان تدوین کتاب‌های درسی باید در نهایت دقت و امانت، وظایف خود را به انجام برسانند.
مطهری با شهادت خود سند قبولی مجاهدت‌های طولانی‌اش را از پروردگار دریافت کرد
حضرت آیت‌ا...‌خامنه‌ای در پایان سخنانشان دو نکته دیگر را به مسئولان آموزش‌و‌پرورش متذکر شدند: اول توجه مضاعف به دانشگاه فرهنگیان که محل تربیت نیروهای مورد نیاز است و دوم، غفلت‌نکردن از اهمیت و نقش تأثیرگذار معاونت پرورشی در سطوح وزارتی و مدیریتی است .
رهبر انقلاب همچنین با توصیه به استفاده از برکات ماه رجب به‌عنوان فرصتی برای بندگی و خودسازی، یاد معلم شهید آیت‌ا...‌مطهری را گرامی داشته و افزودند: این متفکر و معلم بزرگ و مجاهدِ راه فکر و عقیده اسلامی، با شهادت خود سند قبولی مجاهدت‌های طولانی‌اش را از پروردگار دریافت کرد.
ایشان شهیدان رجایی و باهنر را دو معلم و مجاهد پارسا و مخلص برشمردند که عمری را در خدمت به تعلیم و تربیت سپری کردند.
در ابتدای این دیدار وزیر آموزش‌و‌پرورش در گزارشی با اشاره به جمعیت یک میلیونی فرهنگیان کشور گفت: دستگاه آموزش‌و‌پرورش بزرگ‌ترین دستگاه کشور در حوزه فرهنگی است و 12‌میلیون دانش‌آموزش را زیر پوشش دارد.
علی‌اصغر فانی ارتقای کیفیت آموزش‌و‌پرورش را مهم‌ترین راهبرد این وزارتخانه توصیف کرد و افزود: تبدیل حافظه‌محوری به خلاقیت‌محوری، تقویت کتاب‌خوانی، تقویت روحیه پرسشگری، توسعه فرهنگ عفاف و حجاب، انس با قرآن و اهل

بیت‌(ع) و نهادینه‌کردن سبک زندگی اسلامی‌ایرانی از برنامه‌های است که آموزش‌و‌پرورش به آن اهتمام دارد.

بستن http://www.r-sadeghi.ir/news/اخبار/1393-02-18-09-34-14.html
مطالب مرتبطمطالب مرتبط: